top of page

3 tipy, jak o sebe pečovat

Někdy je těžké být na sebe hodná, milá, dát si nějakou péči. Je to však velmi důležité, protože když o sebe nepečujeme my samy, tak nikdo. Když nám na sobě nezáleží, tak na nás nebude záležet ani nikomu jinému. Je to sice klišé, ale takhle to faktu funguje. Nedáš sobě, nedostaneš to ani od někoho jinýho. A tak se pojďme opečovat!


Za prvý upozorňuju, že si to zasloužíš! Já si to zasloužím a ty taky. Nemusíme být super hvězdy, dokonalé, nejlepší, vydělávat miliony, ... dosaď si sem, co chceš ..., abychom si zasloužily hezké respektující chování!


Terapie není ostuda. Je to péče o duši!

A co doporučuju ze své zkušenosti? Terapii. Jednoznačně. Podtrhuju a dávám vykřičník. Chápu, že někdo si řekne, že to nepotřebuje, že nemá žádný trauma, depku, velký problémy. Ale já se ptám - rozumíš sama sobě? Víš, na jakém principu funguješ? Jaká přesvědčení tě ovlivňují? Jaký vzorce chování? Většinou to možná tušíme. Ale někdy fakt nevíme, protože se na to nedokážeme podívat z druhý strany. Nejsme nestranný. Jsme sakra zaujatý, protože to žijeme každej den, vrtáme se v těch věcech a někdy jsme v tom tak potopený, že prostě se nedokážeme vynořit a kouknout se na to z jinýho úhlu. A k tomu slouží terapie. A taky k tomu, že tam bezpečně můžeš říkat cokoliv, nikdo tě nesoudí. Jsi vyslechnutá. Hlavně taky dostaneš otázky, který by tě možná nenapadlo si klást, a právě to tě přivede na odpovědi, na který bys sama nepřišla. Za mě je terapie prostě poznání sebe sama, je to péče o mou hlavu, moje emoce a o mou duši. Vřele doporučuju. A doporučuju to jak těm, co jsou v pohodě, tak těm, co si neví rady se životem. Pro vás, co si nevíte rady se životem, mám sdělení - to je úplně v pohodě! Nejste samy. Já tam taky byla a někdy mám den, kdy si říkám, proboha, co mám udělat? A nevím. Ale to fakt nevadí. Ale pokud nevíte třeba už rok, dva... Tak je fajn se v tom začít trochu vrtat a s tím ti pomůže právě terapeutka/terapeut, psycholožka/psycholog, koučka/kouč... Můžete si vybrat. A za sebe můžu říct, že je to ta nejlepší investice, protože je to investice do sebe, kterou vám nikdo nevezme.


Najdi si něco, co ti dělá radost. To zní dost easy, ale někdy to je naopak nejtěžší.

Co dál? Najdi si něco, co ti dělá radost. To zní úplně easy :D, ale nemusí to být. Tomu úplně rozumím, protože já jsem jednu dobu fakt nevěděla. Nevěděla jsem, co mě fakt těší. Ale časem jsem k nějakým věcem dospěla, protože jsem se v sobě vrtala :D. Mně třeba dělá radost psaní. Dlouho jsem to zazdívala a namlouvala jsem si, že mě to vlastně už nebaví, že nemám o čem psát, že už vlastně ten pravopis ani moc neovládám jako dřív, že to nemá smysl, že jsem dlouho nepsala, a tak bych se k tomu ani neměla vracet a tak dál. Tak nějak jsem se donutila zapomenout na to, co mě v dětství fakt bavilo. Psaní pohádek, příběhů, článků, "knih", blogů... Vlastně, když se nad tím zamyslím, tak jsem přestala psát paradoxně při studiu žurnalistiky. Ono ten obor asi nebyl šťastně zvolený. Spíš než že by mě to inspirovalo psát, tak mě to naopak otrávilo a psalo se méně a méně, učilo se teorie víc a víc... A to mě fakt nebavilo. V tu dobu už jsem tančila a viděla jsem se jako tanečnice, lektorka, choreografka, že budu cestovat za tancem atp. No a moje psaní se omezilo na popisky na webu a na plakátech a tak. Až tento rok jsem se odhodlala psát. A o čem bych měla psát? To jsem vyřešila jednoduše - o sobě :D. Baví to někoho číst? Na tom vlastně až tak nezáleží. Mně to pomáhá vyjádřit momentální náladu, myšlenky, emoce, vypíšu se ze všeho a je mi pak dobře. A baví mě ten proces. Na tom právě záleží. Na procesu. Ne na výsledku. Takže baví tě malovat? Nebo ráda chodíš na procházky? To já mám taky v oblibě :D. Vždycky ses chtěla naučit vyrábět keramický hrníčky? Tak do toho! Já zkusila make-up kurz, vlasy, plést copánky, vyrábět náramky, tancovat, ... docela hodně věcí. A každá mě bavila a inspirovala. Některý činnosti si zachovám dál, některý se mi třeba jednou budou hodit. Každopádně jde o to si najít něco, co budeš dělat, při čem se zapomeneš a bude ti to dělat radost. A až to najdeš, tak to dělej. Já se tím už řídím a pořád si to připomínám :D .


Hlavně nezapomenout na tělo. To potřebuje taky naši péči, protože když chátrá, chátráme s ním.


Pečuj o svoje tělo. Jak? Zajdi si na masáž, na terapii dotekem, na bylinnou napářku, do sauny, namaž se tělovým krémem, starej se o pleť,... prostě cokoliv je ti příjemný a cítíš, že ti to dělá dobře a tvoje tělo díky tomu kvete. Já třeba miluju saunu! Jít do sauny, ležet v teple a jen tak být, to je pro mě ideálka. Zvlášť teď na podzim a v zimě. Třeba horká vana, to nemusím, protože pak se z toho vzpamatovávám ještě několik hodin. Miluju péči o pleť. Našla jsem kosmetiku, která je přírodní a vyhovuje mi její aplikace, protože je to takovej ranní a večerní rituál. Doporučuju Omorfia Care, je to česká značka a já jejich produkty miluju. Nejvíc oceňuju čisticí balzám. Už si vůbec nedokážu představit umývat si obličej gelem nebo pěnou. Chyběla by mi tam ta masáž obličeje :). Taky jsem si dala za úkol cvičit, jak jen často to bude možné. Takže někdy si dám doma cvičení s kettlebelama, někdy se jen protáhnu a proválcuju záda na válci. Ale pravidelně. Jako když jednou vynechám, svět se nezboří. Snažím se ale cvičit ne proto, abych měla buchty na břiše, ale abych měla zdravý záda a cítila se dobře. S tím souvisí dýchání! To je mega péče o tělo. Od doby, co se učím správně dýchat, používat bránici a nevcucávat břicho dovnitř, tak se cítím fakt líp a hlavně se mi srovnává rýha na břiše, se kterou bojuju celej život. Zázrak! Takže prostě jednoduše - dělej to, co ti je příjemný na těle.


Za mě to jsou tři hlavní věci. Je jich samozřejmě mnoooohem víc :D. Jak jinak! Ale asi hlavní message je - dělej, co ti dělá radost a co je ti příjemný jak na duši, tak na těle. Amen!


Dej mi vědět, co děláš ty pro to, aby ses cítila fajn?

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page