top of page

Jak začít s curly girl metodou?

Možná bych měla začít tím, že vysvětlím, co vůbec CGM neboli curly girl metoda znamená. Curly girl metoda je metoda péče o kudrnaté vlasy. Tuto metodu dala dohromady ve své knize Curly girl autorka Lorraine Massey. Od chvíle vydání knihy se po světě rozšířil boom s touto metodou péče o vlasy a hlavně - začala kudrnatá revoluce! Od té chvíle se kudrny a vlny obdivují a už se nežehlí, ani se neschovávají pod klobouky.


Každá holka, žena, slečna, která má vlnité nebo kudrnaté vlasy zná chvíle, kdy se jí někdo posmívá, že vypadá jako ovce nebo andělíček. Kudrnaté holky se za své kudrny styděly, schovávaly je a co hůř, žehlily a tím si je ničily. I já mám podobné vzpomínky na období puberty. Asi ve čtvrté třídě jsem si vlasy ostříhala a najednou se začaly vlnit. Děti se mi posmívaly a já jsem absolutně netušila, jak o takové vlasy pečovat. Každá kadeřnice v našem městě mi vždy řekla něco, jako že neví, co s takovými vlasy bude dělat, že jsou divoké, že si žijou svým životem, jsou nezkrotné, krepaté apod. Až asi do 9. třídy jsem vypadala jako ovce, jak mi někdo říkával. A já jsem z toho byla fakt nešťastná.


V říjnu 2019 jsem díky kamarádce Terce Ulrichové přišla k CGM. Vůbec jsem netušila, že něco takového existuje a přišlo mi to super. A tak jsem neváhala a šla do toho a ponořila se do curly girl metody. Tehdy mě to fakt pohltilo :D, byla jsem kudrnama posedlá a neustále zkoušela nové výrobky.

Ze začátku je těžké určit, jaký typ kudrn na hlavě máte. Navíc pak taky tápete, jaký výrobek zkusit, co s ním dělat.... díváte se na videa, jak si holky aplikují třeba 5 produktů a pak fénují a celé to trvá třeba hodinu... Je toho fakt na začátku hodně. Hodně informací, hodně výrobků, videí a člověk by nejradši zkusil všechno :D, protože chce mít úžasné šťavnaté kudrny.


Důležité je opravdu objevit, jaký typ vln-kudrn máte. Protože pokud máte 2A (mírné vlny), tak nemůžete očekávat 4C (afro). Často se stává, že holky mají nereálné představy a pak jsou zklamané, když nemají vlasy, jaké si vysnily. Myslím si, že se typ kudrn může v průběhu života měnit, a navíc na hlavě najdete minimálně 2 druhy.


Na počátku mého snažení jsem dokázala vytvořit fakt velké kudrny. Snažila jsem se o definici i objem a často jsem dosáhla hlavně definice, ale neměla objem.

Zkoušela jsem nejrůznější produkty a nakupovala jsem hlavně v kudrnshopech. Začala jsem studovat složení výrobků, protože v cgm se musí hlídat, aby produkty neobsahovaly určité ingredience. Postupem času jsem zjistila, že nemusím nakupovat jen v kudrnshopech, ale i na jiných webech. Později jsem dospěla k rozhodnutí, že si budu složení produktů na vlasy více hlídat a že chci vyřadit i další složky. Dopracovala jsem se k tomu, že momentálně se snažím používat přírodní produkty (zelenou chemii) a to nejen na vlasy, ale na celé tělo. Nechci na sebe dávat něco, co je vyrobené z ropy, nebo chemikálie, které mohou způsobovat rakovinu apod. Vím, že jsem v tom možná extremista, ale ona se ta procenta ingrediencí obsažených v produktu sčítají a nikdy nevíte, co se může stát. A já tomu chci předejít a chci používat výrobky, které obsahují ty lepší chemikálie (synteticky vyrobené, rozložitelné, odbouratelné, nezpůsobující rakovinné bujení), anebo žádné chemikálie.


Je na každém, jak se rozhodne. Já se tímto budu na blogu zabývat. Určitě u mě postupem času najdete seznam látek, které jsou nejen dle mě škodlivé. Podíváme se i na to, z čeho se vyrábějí a ukážeme si, jaké ingredience je mohou nahradit.


Dnes ale přejdu pomalu a jistě k tomu, jak s curly girl metodou začít. Je nutné udělat tzv. final wash. Ten uděláte sulfátovým šamponem. Sulfáty jsou čisticí látky, které opravdu hloubkově a důkladně čistí, ale mohou pokožku podráždit a vysušovat při pravidelném používání. Mohou také přispět k tvoření lupů. Po final wash už můžete používat cgm schválené produkty. Proč dělat final wash? Abyste odstranili z vlasů zbytky předešlých produktů, popř. silikonů. Silikonů se ale budete zbavovat déle, nejdou z vlasů odstranit hned. Co vám může pomoct je dostat z vlasů rychleji, je čištění Malibu C, které se provádí v kadeřnictví. Malibu C ošetření vás zbaví silikonů, usazenin z vody, minerálů a vlasům dodá přirozený lesk a může podpořit jejich vlnění. Je fajn jít na Malibu C třeba jednou za čtvrt roku. Je to však individuální a je dobré se poradit se svým kadeřníkem/kadeřnicí.


A jak tedy vybrat produkty? Co by měly/neměly obsahovat?

Neměly by obsahovat:

  • silikony

  • parabeny

  • minerální oleje

  • sulfáty

  • vysušující alkoholy

Jak to ze začátku poznáte? Zkopírujte nebo napište složení na https://www.curlsbot.com/ . Tam se vyhodnotí, co je a není CGM friendly. Ale samozřejmě to není stoprocentní.


Vlasy by se měly fénovat aspoň na střední teplotu (v originální CGM je studený vzduch, ale ten není vhodný) a difuzérem (to je taková ta násadka, se kterou si často nikdo neví rady :D ). Difuzér zajistí, že se kudrny během fénování nerozfoukají a zachovají tvar.Ne vždycky se vám bude dařit a budete mít krásné vlny nebo kudrny. Jsou dny, kdy jsou vlasy prostě rovnější, nedrží tvar. Je to buď špatnými produkty, hydratační únavou, počasím nebo třeba menstruačním cyklem. Nezoufejte. Vydržte. Vlasy budou jiné. Možná se budete muset naučit je mít rádi takové, jaké jsou teď. Každopádně se naučíte rozumět svým vlasům, co potřebují. Budou lesklejší, krásnější a zdravější.


CGM není jen metoda. Je to tak trochu životní styl. Je na vás, jaká pravidla budete dodržovat. CGM je nekonečná cesta poznání stejně jako život sám.


Příště budeme pokračovat a řekneme si nějaká základní pravidla.


Pokud byste měli nějaké dotazy, neváhejte mi napsat :)


Těším se na vás příště,

RadušNejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page