top of page

Proč zkusit svobodný tanec?

Aktualizováno: 6. 5.

Svobodný tanec, intuitivní tanec, improvizace, freestyle... dá se tomuto typu tance říkat různými způsoby. Každopádně to znamená jednu věc - svobodu vyjádření těla a duše.

A proč zkusit svobodný tanec? Co ti to přinese? Máš se toho bát? O co vlastně jde?


Buď svobodná ve svém těle a své duši.

Svobodný tanec znamená, že seš svobodná, tancuješ, jak chceš. V podstatě necháváš tančit svoje tělo tak, jak potřebuje. Respektuješ taky, že třeba tělo nechce dělat určitý pohyb, nebo se mu třeba tančit zrovna nechce. Nevyhovuje ti song, koncept... Někdy se tělu chce vlnit, někdy se chce třepat a vytřepat, jindy se válet po zemi, další den třeba kroužit pánví... Chuť do pohybu se mění. A to nejen v rámci dnů, ale klidně i minut a vteřin. A o to jde. Intuitivní tanec dává svobodu vyjádření a nechává námi, naším tělem procházet vlny emocí a pocitů. A tím může být velmi léčivý.


Většinou lekce svobodného tance má i nějaký koncept, téma... A právě v návaznosti na to můžeme sledovat reakce našeho těla a zkoumat, proč se nám třeba tančit nechce, co to vyvolalo, jak se vlastně cítím, cítím nějaký tlak? Cítím někde nějakou tenzi?


Tanec tohoto typu je taky často propojován s imaginací, s vizualizací. Uvedu příklad - "Představ si, že jsi dítětem, nalaď se na sebe, na dobu, kdy jsi byla holčička a tancuj s touto představou. Sleduj, jak se cítíš. Zůstaň sama v sobě." Takhle by mohl vypadat koncept tance. Je to vlastně skvělý seberozvojový nástroj, protože tanec ti řekne, co tvoje tělo cítí, zvědomíš si díky tomu, co pociťuješ, kde... a pak můžeš zkoumat, co ti to má dále říci, na čem třeba pracovat apod. V tom je ten léčivý efekt.


Ta svoboda, ta flow mi v mé taneční kariéře chyběla.

Když jsem se začala více zajímat o improvizaci, došlo mi, že mi to hodně chybělo v mém tanečním projevu. Ano, dělala jsem freestyle v rámci afrických tanců, které jsem tančila. Ale! Většinou byl freestyle spojený s jamem (rozuměj tím kroužek na tréninku nebo na party, kdy jsi uprostřed a tancuješ z fleku něco, co odpovídá prvkům daného stylu) nebo s battlem (souboj; v podstatě soutěž, kde jde o respekt a o to, kdo je nejlepší. Většinou tančíš proti druhému tanečníkovi a za určitý čas, třeba jednu minutu, musíš předvést freestyle, ale co nejlépe, abys postoupila do dalšího kola.). Musím říct, že jsem nikdy nebyla velký freestyler. Na battlu jsem byla vždycky mega vystresovaná a to mnohdy blokovalo mou flow a kreativitu. Většinou jsem dala nějaký výkon, ale nebyla jsem s tím moc spokojená a moc často jsem nevyhrávala. Dostávala jsem se do semifinále, někdy finále, ale vyhrála jsem jen párkrát. Na party jsem se občas uvolnila, ale většinou mimo jam. V jamu na party mě zase stresovalo tančit s dalšími a třeba lepšími tanečníky, protože hrozilo, že mě budou soudit a že budou očekávat nějaký výkon. Všimni si, že jsem již několikrát použila slovo výkon. Prostě to bylo hodně o výkonu. O tom být lepší, ukázat, že umím. A to mě osobně na tom asi blokovalo. Neměla jsem prostě flow, neplynulo to ve mně přirozeně. Pořád jsem měla v hlavě tlak a myšlenky typu "udělej něco super", "dělej nějakej trik, něco výjimečného".


Až na ženských kruzích jsem poznala svobodný tanec a taneční konstelace. A tam jde hlavně o prožitek. O to, co cítím, co prožívám nebo neprožívám. Neřeší se, jak to vypadá, jak by to mělo vypadat a co by se mělo tančit. Prostě se tancuje. Někdy se mi stává, že třeba jen stojím a netancuju. Proč? Protože v danou chvíli to nejde. Ale při tom stání se odehrávají prožitky uvnitř. A právě i tenhle tanec netanec je prospěšný a může být léčivý. Může naznačovat hranice nebo třeba nezpracované téma.


Pro mě je tohle teď fakt fascinující a skvělý. Někdy si říkám, že potřebuju k tomu přidat technickou stránku. Ale vesměs mě to teď hodně baví, protože dávám prostor tomu plynutí a kreativitě, která přichází přirozeně sama z těla. Rozvíjím tak svou intuici a dávám jí prostor. Dovoluju si vyjadřovat, co je právě v daný okamžik potřeba.


Protože chci svoje nadšení ze svobodného tance šířit, připravila jsem cyklus workshopů Buď svá. 5 workshopů - 5 příležitostí začít milovat svoje tělo.

A protože mě to tak baví, tak jsem připravila koncept workshopů Buď svá, kde budeme tančit svobodný tanec. Každý z pěti workshopů má svoje téma, v rámci kterého budeme naciťovat svoje tělo, budeme zapojovat různé části těla, aktivovat naši pánev a lůno, uvolňovat hrudník a hlavně - budeme budovat lepší vztah ke svému tělu. Zapracujeme na přijetí svého těla takové, jaké je. Začneme si ho vážit, respektovat ho a cítit ho. Moc se na to těším!


Měla by ses toho bát? Rozhodně ne. Jestli se bojíš, že tě někdo bude soudit, opravovat nebo na tebe koukat a myslet si, jaké jsi nemehlo.... tak to pusť z hlavy! Na workshopu se každá žena soustředí hlavně na sebe, na svoje tělo, svůj prožitek a všechny tam budeme spolu v bezpečném prostředí, budeme společně zkoumat svoje limity a kreativitu. Nemáš se čeho bát. Všechno je taky dobrovolné, takže když se rozhodneš, že tančit nechceš, nemusíš. Můžeš sedět, pozorovat nebo si zavřít oči a poslouchat hudbu.


Proč svobodný tanec? Protože tvoje tělo si zaslouží tvou pozornost a lásku.

A co ti to teda dá ten svobodný tanec? Jak je obsaženo v názvu - svobodu! Dostaneš svobodu do své mysli a do svého těla. Začneš sama sebe vnímat. Budeš si svého těla více všímat. Přijmeš ho, nebo k jeho přijetí nakročíš, pokud jsi absolutně na začátku své cesty seberozvoje. Získáš větší jistotu, sebevědomí a objevíš, že máš v sobě neprobuzenou ženskou sexy energii. Zažehneš v sobě oheň ženství a tvoření. Věnuješ čas sama sobě - sebepéči. To zní přece super, ne? Tohle totiž potřebuje každá žena. Věnovat sama sobě pozornost a dělat, co jí baví a těší.


Takže pokud tě to nadchlo, tak se můžeš podívat na víc info tadyJá se na vás budu těšit a věřím, že si svobodný intuitivní tanec zamilujete a budete svobodné!


Raduš

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page