top of page

Základní pravidla CGM


Dneska si povíme nějaká základní pravidla curly girl metody. Pokud jste o CGM ještě neslyšeli, koukněte se na první příspěvek v této rubrice :) .


Minule jsem zmiňovala, že podstatou je číst složení a hlídat si, aby produkty, které používáte, neobsahovaly:

  • silikony - jakékoliv,

  • parabeny,

  • minerální oleje,

  • agresivní sulfáty,

  • vysušující alkoholy.

Silikony jsou velké téma. Existuje více druhů - částečně rozpustné, těkavé a nerozpustné. Mezi částečně rozpustné silikony můžeme přiřadit látky, které mají v názvu předponu PPG a PEG, nějaké číslo nebo Copolyol. Nemůžeme s určitostí říct, že jsou zcela rozpustné, ale můžeme si takto pomoct a trošku se v těch názvech zorientovat. Mezi těkavé silikony patří např. Cyclomethicone, Cyclotetrasiloxane a třeba Cyclopentasiloxane. Nerozpustný silikon je např. Dimethicone. A proč jsou silikony používány v kosmetice? Protože pomáhají vlas uhladit. Vytvoří kolem vlasu nepropustnou vrstvu. To může být prospěšné např., když chceme vlasům poskytnout tepelnou ochranu, nebo to ocení třeba blonďaté poškozené vlasy - silikon je doplní a zacelí a vypadají krásně a leskle. Co je ale ten problém? No, hlavně to, že se do vlasu přes silikon už nic nedostane, a to ani prospěšné látky, ani hydratace. Vlas navenek vypadá leskle, hebce, zdravě, ale uvnitř umírá. Navíc nejsou silikony odbouratelné z přírody. Tyto látky mají své příznivce i odpůrce a je na každém zvážit, čemu věří a čeho chce kosmetikou docílit. Každopádně v CGM silikony povoleny nejsou. PEGy a PPG látky ano, protože ne každý PEG/PPG je silikon.


Silikony jsou velké téma. Někdo je uznává a jiný odsuzuje. Je na každém, ať se zamyslí, čemu věří a čeho chce kosmetikou docílit.

Já osobně se silikonům vyhýbám. Mám problém hlavně s tou neodbouratelností z přírody. A nechci, abych měla vlasy obalené něčím, co jim brání přijímat látky z produktů a hydrataci. Vyhýbám se i PEGům a PPG obecně, protože jsou to látky vyrobené z ropy. Ano, někdy zkouším nějaké produkty, které PEGy a PPG obsahují, ale snažím se, aby jich tam bylo co nejméně. Neuznávám látky, které jsou vyrobené z ropy. Podle mě to nemá ve vlasové, tělové ani pleťové péči co dělat. Produkty, hlavně v Evropské unii, podléhají mnoha testům a certifikacím a je to dobře. Výrobky by tudíž měly být nezávadné pro člověka. Většinou těch látek, hlavně v přírodní kosmetice, je pomálu, a když už tam jsou, jsou z kvalitnějších zdrojů. Ale ani testování nezaručí, že vám třeba nevznikne alergie nebo že se ve vás ty látky nahromadí, protože používáte mnoho produktů s jejich obsahem. Nejsem radikalista a občas taky použiju něco, co třeba není úplně čisté. Ale čtu složení a vybírám si ho vědomě. A to je podle mě nejdůležitější.


Ještě bych ráda zmínila sulfáty. O dalších látkách se budeme průběžně bavit podrobněji. Sulfáty, hlavně Sodium Laureth Sulfate a Sodium Lauryl Sulfate mohou pokožku dráždit a vysušovat. To může i zapřičiňovat tvorbu lupů nebo třeba mastné vlasy. Proč? Protože šampon se sulfátem pokožku hlavy vysuší. Pokožka se začne více promašťovat, protože je suchá, ale maz se začne hromadit. My zase hlavu umyjeme sulfátem a proces se opakuje. To samé se může dít s lupy - pokožka bude vysušená a utvoří se suché lupy. Proto je lepší používat jiné čisticí látky. Nejlepší jsou ty, které jsou vytvořeny z přírodních látek, nebo synteticky vytvořené, ale s podobnou strukturou jako přírodní, a tudíž odbouratelné.


Schrunching je důležitá technika, bez které se v CGM neobejdete.

Kromě čtení složení tu máme techniku mytí vlasů a nanášení kondicionéru či stylingu. Vlasy myjeme 2x (ale to platí pro všechny typy vlasů), masírujeme u toho pokožku. Kondicionér naneseme do vlasů, pročešeme a namačkáme k hlavě, abychom podpořili jejich tvar. Smyjeme vodou a podobnou technikou pak nanášíme další produkty - leave-in, krém a následně styling. Schrunching - mačkání je důležitou technikou, bez které se v CGM neobejdete.


Často curly girls používají leave-in kondicionéry. Co to je? Je to pečující kondicionér, který se ale z vlasů nevymývá. Zůstává v nich. Má za úkol vlas uhladit a uzavřít v něm hydrataci a péči. Často se po leave-inu nanáší styling. Někdy se může styling vynechat a rutina skončí leave-inem. Já bych však doporučovala nanést aspoň gel, aby došlo k fixaci vln.


Co můžeme použít místo leave-inu? Třeba i nějaký krém, mléko nebo leave-in ve spreji. Pokud máte jemné vlasy, které často plihnou, leave-in ve spreji je jasnou volbou, protože vlasy nezatíží, ale dodá jim hebkost a lesk a připraví je na styling. Krémy a mléka jsou pak vhodnější pro hustší a silnější vlasy, které potřebují více hydratace a péče a nehrozí u nich, že budou plihnout.A co styling? Mezi styling počítáme pěnová tužidla (pěny), gely, laky na vlasy a stylingové krémy a mléka. Pokud chcete objem, doporučuju k pokožce nanést pěnu. Tužidlo lze nanést jak do délek, tak i k hlavě. Ale hlavně toho nedávejte moc, protože jakmile dáte k pokožce moc stylingového produktu, vlasy můžou být mastné a nebudou vám držet objem. Jediný stylingový produkt, který doporučuju dát k hlavě, je pěna na objem - s mírou. Jak to dělám já? Většinou nanesu pěnu k hlavě a do délek, namačkám a poté nanesu gel. Když jsem s CGM začínala, vůbec jsem nebyla zvyklá používat gel, protože mi vždycky akorát vlasy zalepil. Tajemství je nanášet gel do vlhkých/mokrých vlasů! Tím zajistíte, že se v nich uzamkne vlhkost a někdy se vytvoří krusta, která je chtěná. Gel nám pomáhá udržovat vlasy ve tvaru během fénování. Po fénování vymačkáte krustu a ani pak nepoznáte, že máte na hlavě nějaký gel. Příště si řekneme více o postupu, co kdy nanášet - pěna gel pěna, pěna gel, více gelů apod. Důležité zde je, že jakmile vlasy umyjeme a spláchneme kondicionér, vlasy vymačkáme rukama směrem k hlavě a nanášíme další produkty. Ručníkem vysušujeme až po nanesení gelu.


Ručník by měl být bavlněný, mikrovlákno (já používám třeba ručník z Decathlonu :) ) a nebo mušelínová plena. Bavlna krásně vlasy vysaje, ale zabrání frizzu (krepatění). Naopak např. polštář na spaní by neměl být bavlněný, ale třeba saténový. Bavlna by vám přes noc z vlasů vysála vlhkost a ráno byste je měli krepaté a suché a rozčepířené.


Foukáme přes difuzér. Ten rozprostře vzduch rovnoměrně a vlasy nelítají a nezničí se jejich tvar. Originální CGM doporučuje studený vzduch. Já doporučuju střední teplotu - ani horký ani studený vzduch. Přece jenom studený vzduch moc nesuší a trvá to pak fakt hodně dlouho. Jak fénovat si řekneme v některém z příštích článků.


Nechci vás zatížit mnoha informacemi, takže příště si povíme techniky stylingu a fénování.


Přeju vám krásné lesklé vlasy bez frizzu ;).


Raduš


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page